مصاحبه با سایت خبری تحلیلی فردا

* در موسیقــی ارزشـــی فقط از گــروه محــدودی حمایــت می‌شود !

* ترســـی از پرداختـــن به موضوعات استکبـــارستیـــزانه نــــدارم :

گفت‌وگوی « فـــردا » با علی اسدی استعداد جوان موسیقی ارزشی کشور
علی اسدی خواننده جوان کشورمان گفت: به نظرم در حق اهالی موسیقی انقلابی خیلی اجحاف شده است. در حال حاضر؛ موسیقی، مخصوصا موسیقی ارزشی به صورت انحصاری در اختیار یک سری از دوستان است. درواقع فقط چند نفر از خواننده‌های ارزشی برند هستند و می‌خوانند؛ بقیه دوستان دیگر لازم نیست بخوانند!
 .
 .
سرویس فرهنگی فردا، مهدیه مومن‌زاده :  علی اسدی؛ خواننده جوان و آتیه دار ارزشی کشور که متولد اولین روزهای اردیبهشت ماه سال ۶۸ در شاهرود است. اسدی که در یک خانواده مذهبی و مقید بزرگ شده است، از سن ۱۷ سالگی به موسیقی علاقمند شد. اولین انتخاب او در موسیقی، علیرضا عصار بوده است. او در سال ۸۸ اولین اثر خود را منتشر کرد.
 .
علی اسدی قرار است به زودی اثری بین المللی با موضوع مدافعان حرم منتشر کند، به همین بهانه سراغ او رفتیم و با او به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه با هم می‌خوانیم :
 .
انگیزه‌ای که به عشق خواننده مورد علاقه‌ام دوبرابر شد!
از مسیری که در موسیقی طی کرده اید شروع کنیم؛ چطور شد وارد این عرصه شدید؟

من از همان دوران کودکی به هنر علاقه داشتم، اولین هنری هم که شروع کردم طراحی و نقاشی بود. بعدها از سن ۱۸ سالگی به موسیقی علاقه‌مند شدم و یادگیری آن را از ۲۲ سالگی شروع کردم. ابتدا در کلاسهای تئوری موسیقی شرکت کردم و بعد از آن به یادگیری گیتار پرداختم. علت ورودم به این عرصه، علاقه شدیدم به موسیقی بود و صدای خواننده مورد علاقه‌ام که این انگیزه را دو چندان کرد.

.

فقط از گروه محدودی از خواننده های ارزشی حمایت می‌شود
 افراد تاثیرگذار برای ادامه راه شما چه کسانی بودند؟

اول از همه لطف خدا بوده، بعد از خدا خانواده‌ام و بعد از آن دوستانی که اهل هنر و موسیقیدان بودند من را خیلی تشویق و حمایت کردند.

حمایت نهادهایی مثل صداوسیما، حوزه هنری، ارشاد، جشنواره‌ها و برخورد آنها با مقوله موسیقی ارزشی چطور است؟

در مورد حمایت که حرف خیلی زیاد است! به نظرم در حق اهالی موسیقی انقلابی خیلی اجحاف شده است. در حال حاضر؛ موسیقی، مخصوصا موسیقی ارزشی به صورت انحصاری در اختیار یک سری از دوستان است. درواقع فقط چند نفر از خواننده‌های ارزشی برند هستند و می‌خوانند؛ بقیه دوستان دیگر لازم نیست بخوانند!

فلان اجراها برای آنها است، فلان برنامه ارگانی برای آنها است، فلان تولیدات برای آنها است…،  پس بقیه چه کار کنند؟

خود من تا به حال چندیدن شعر استاندارد انقلابی با مضمون شهداء به دفتر شورای موسیقی صدا و سیما بردم که مجوز‌های لازم را دریافت کنم ولی به قدری از این شعرها ایراد گرفته شد که آدم را از مجوز گرفتن دلسرد و پشیمان می‌کند.

.

امروزه تعداد خواننده های ارزشی کم نیستند

امروزه تعداد خواننده های ارزشی کم نیستند. البته قبول دارم که همه بچه‌ها کار قوی تولید نمی‌کنند ولی همان‌ها هم باید دلگرمی داشته باشند. خیلی از اینها با حقوق‌های ناچیزی یا حتی پول تو جیبی خودشان، به سختی قطعه تولید می‌کنند. ولی وقتی می‌بینند که کارشان را حتی یکی از این سایت های انقلابی هم منتشر نکرده، واقعا دلسرد می‌شوند. ولی با این وجود به خاطر علاقه‌شان ادامه می‌دهند.

حتی خیلی از سایت‌ها و کانال‌های انقلابی هم که نمیخواهم اسم ببرم و معروف هم هستند، فقط از یک سری از دوستان حمایت می‌کنند و کارهایشان را منتشر می‌کنند و بقیه دوستان هم که متاسفانه اصلا برایشان مهم نیستند!

.

لزوم حمایت نهادهای انقلابی از موسیقی ارزشی
چقدر کار سفارشی به شما پیشنهاد می‌شود و تا الان چه کارهایی را سفارشی ساخته اید‌؟

تا الان حدود ۹ اثر ساختم که ۷ تا از آنها سفارشی بوده و آخرین قطعه‌ای که به تازگی منتشر کردیم به نام «مردان سیدالشهداء» به سفارش مرکز حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه حضرت سیدالشهدا (ع) استان تهران بود. البته من در حوزه سفارش کار، ایدئولوژی خودم را دارم. به خاطر اینکه جنس صدا و خواندن من با بقیه دوستانی که ارزشی کار می‌کنند فرق دارد. اینکه چه چیزی را بسازیم و چه چیزی را نسازیم. مدیربرنامه های من، آقای عرب زاده پیگیر بحث سفارشات و کارهای من هستند.

به نظر شما بهترین کار برای حمایت جدی از موسیقی ارزشی چیست؟ 
به نظرم اول حمایت دستگاه‌های دولتی و نهادهایی که وظیفه تربیت و پرورش استعدادهایی که کم هم نیستند را دارند؛ باید صورت بگیرد و دوم هم حمایت مردم برای این کار لازم است. اینکه بتوانی همه سلیقه‌ها را پاسخگو باشی، کار سختی است
دغدغه اصلی شما در حوزه موسیقی چیست؟ از آن چیزی که به دنبال تحقق آن در موسیقی هستید برایمان بگویید. 
دغدغه من از سال ۸۸ که اولین قطعه خودم را ساختم تا الان، طرح مسائل اجتماعی است که هنوز هم فرصت مناسب و شعر خوب به دستم نرسیده که بتوانم آن را تحقق ببخشم. البته دغدغه‌ها را که همه ما همیشه داریم، حتی اگر هر سال هم آلبوم داشته باشیم باز هم این جزئی از دغدغه‌های تو خواهد بود. برای اینکه این نسل همچنان در حال تغییر است. اینکه تو بتوانی همه سلیقه‌ها را پاسخگو باشی کار سختی است.
 .
مخاطبان من، با دیگر مخاطبان فرق دارند
کدام کار شما با بازخورد بهتری روبرو شد؟
من همیشه احساس می کنم مخاطبان من با مخاطبان دیگر فرق دارند . فکر می‌کنم اولین قطعه من به نام «تکرار تاریخ» خیلی مورد پسند واقع شد. چون یک کار عمومی‌تر بود که حداقل می‌توانم بگویم خیلی از افراد در استان سمنان آن کار را دوست داشتند و از شبکه استانی هم مدام پخش می‌شد. خود من در بیشتر اجراهایم قطعه «وطن یعنی» و «مژده های گمنام» را دوست دارم اجرا کنم. البته امسال هم چندین کار در دست تولید دارم؛ کارهای خوبی هم شده که فکر می‌کنم آن ها بیشتر موردپسند قرار بگیرند.
 .
طرفدار موسیقی پاپ کلاسیک هستم 
چقدر موسیقی گوش می‌دهید؟ 
خیلی زیاد. روزی نیست که من در آن روز موسیقی گوش ندهم. همیشه موسیقی و اخبار موسیقی را دنبال می‌کنم. مخصوصا سعی می‌کنم کارهای بچه های انقلابی را بیشتر بشنوم.
از چه سبک و کدام خواننده خوشتان می‌آید؟
من از همان دوران جوانی بیشتر موسیقی پاپ کلاسیک گوش می‌دادم و الان هم بیشتر این سبک را دنبال می‌کنم. موسیقی بی‌کلام فیلم‌های خارجی هم خیلی می‌شنوم. چون بیشتر آنها سبک و تم حماسی دارند. خواننده های مورد علاقه من علیرضا عصار، نیما مسیحا، محسن چاووشی و … هستند. در کل خواننده‌هایی با صداهای بم را می‌پسندم.
 .
ترسی از پرداختن به موضوعات استکبرستیزانه ندارم
اگر به شما پیشنهاد بدهند که فقط با موضوعات کم حاشیه مذهبی یا عاشقانه بخوانید و اصلا سراغ مسائل سیاسی و کارهایی با موضوع استکبارستیزی نروید چه پاسخی دارید؟
اصولا اگر شعری را قبول نداشته باشم نمی‌خوانم. نگران این هم نیستم که چه انگی به من می‌زنند. علاقه شخصی به کارهای حماسی و اعتقادی دارم. من نه شعری می‌خوانم که کسی از من خوشش بیاید و نه واهمه‌ای دارم که کسی از من به خاطر بیان حقایق بدش آید. شعرها را همیشه خودم انتخاب می‌کنم و اکثراً هم خودم آهنگسازی می‌کنم که دوستانم هم تنظیم آنها را انجام می‌دهند.
 .
اثری محصول مشترک ایران و لبنان با موضوع مدافعان حرم
لطفا درمورد اثر بین المللی که قرار است از شما بشنویم توضیحاتی بدهید؟ 
موضوع این اثر مدافعان حرم است که شعر آن را دوست عزیزم  قاسم صرافان سروده است و به سفارش سپاه قائم آل محمد (عج) استان سمنان است. این قطعه محصول مشترک کشور ایران و لبنان می‌باشد و یک خواننده لبنانی نیز مرا در آواز همراهی می‌کند که ان‌شاءالله بعد از اتمام ساخت این اثر، ساخت کلیپ آن نیز شروع می‌شود.
 .
شباهت سبک کار علی اسدی با علیرضا عصار
با مشابهت سبک کار شما با علیرضا عصار که از سوی برخی عنوان می‌شود چقدر موافقید و فکر می‌کنید دلیل آن چیست؟ 
ترجیح می‌دهم درباره این موضوع صحبت چندانی نکنم ؛ چون این حرفها همیشه هست. اصلا بحث شباهت وجود ندارد.  اینکه سبک کار من به ایشان نزدیک است را نمی‌شود تقلید گذاشت. می‌توانم بگویم دوستی و رفاقتی که میان من و علیرضا عصار است به ۸ سال می‌رسد‌. ایشان موزیسین برجسته‌ای هستند و دلیل اینکه من به سمت موسیقی جذب شدم هم کارهای فاخر ایشان بوده است.
 .
برنامه‌های آینده خواننده جوان
برنامه شما برای آینده چیست؟ 
انشاالله امسال قرار است تعداد قطعات تولیدی را بالا ببریم. در یکی دو ماه آینده ۲ اثر برای مدافعان حرم منتشر خواهیم کرد. اکنون یک آلبوم به سفارش حوزه هنری که شامل ۷ قطعه با موضوع شهدای جنگ تحمیلی است در مرحله تنظیم است و فکر می‌کنم هفته دفاع مقدس امسال در مراکز فرهنگی پخش خواهد شد و همچنین قصد تولید چندین اثر دیگر با موضوعات اجتماعی را نیز دارم.
 .
.
.
 .

منتشـر شـده در مـورخ  ۸ خرداد ۱۳۹۶